دستگاه یونیورسال کشش-فشار

جهت ارزیابی خواص مکانیکی مواد مهندسی، نیاز به انجام تست‌های مختلف می‌باشد. یکی از مهمترین آزمون‌هایی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد، تست کشش تک جهته می‌باشد. با توجه به گستردگی مواد و نوع بارگذاری، لازم است تست کشش با سرعت‌های )حرکت فک، سرعت رم) مختلف صورت گیرد. ماشین آلات رایج قابلیت کاربری در سرعت‌های کشش پائین را ندارند و در نتیجه در دنیای امروز و تکنولوژی نانو مواد که نیاز به انجام تحقیقات با دقت‌های بسیار بالا است دیگر نمی‌توان از دستگاه‌های قدیمی استفاده نمود. در راستای رفع این مشکل، شرکت طراحی مهندسی فناوران کامپوزیت آذربایجان تصمیم به طراحی و ساخت دستگاه تست کشش و فشار یونیورسال با گستره وسیع سرعت کشش گرفت.


این دستگاه قادر است تست کشش و فشار را با سرعت‌های حرکت فک از 1 میکرومتر بر دقیقه تا 8 میلیمتر بر دقیقه انجام دهد.

از دیگر مزایای این دستگاه می‌توان به:
(الف) امکان ارزیابی قطعات کوچک که شکست آنها در نیروهای کمتر از N 1000 بوقوع می‌پیوندد، اشاره کرد. در حالی که دیگر دستگاه‌های مشابه توانایی انجام چنین آزمون‌هایی را ندارند.
(ب) فک‌های دستگاه (قسمت‌هایی که قطعه را می‌گیرند) طوری طراحی شده‌اند که هیچگونه آسیبی به نمونه حین آزمون وارد نشود. در حالیکه در دیگر دستگاه‌های کشش و فشار یونیورسال قطعات به کمک عاج زنی‌های که بر روی فک ایجاد شده، در دستگاه ثابت می‌شوند که این عاج‌ها منجر به تخریب نمونه می‌شود (مخصوصاً در آزمون‌های چسبندگی و تست مواد پلیمری).
(ج) دستگاه به صورت پورتابل و سبک طراحی و ساخته شده است که در نتیجه جابجایی آن بسهولت امکان‌پذیر است، در حالیکه دستگاه‌های یونیورسال تست مکانیکی موجود در بازار بسیار سنگین هستند و برای حمل و جابجایی نیاز به جرثقیل است.
(چ) تمامی اعمال محاسباتی مربوط به نیرو، جابجایی، تنش، کرنش و غیره به صورت کاملاً خودکار توسط نرم افزار تعبیه شده در دستگاه صورت می‌پذیرد.
(ح) امکان ترسیم نمودارهای تنش-کرنش، نیرو- جابجایی- زمان، تنش- جابجایی، نیرو-کرنش توسط نرم‌‌افزاردستگاه وجود دارد.


کلید واژه: دستگاه یونیورسال؛ دستگاه کشش- فشار؛ خواص مکانیکی مواد؛ تست پلیمر؛ دستگاه دقیق و حساس؛ بهترین کیفیت، خواص مکانیکی کامپوزیت، هزینه عملکردی پایین و مقرون به صرفه؛ بکارگیری آسان، دارای ضمانت پس از فروش، دارای تاییدیه